Tisková zpráva o zvolení nového arcibiskupa pražského a českých zemí

22.11.2014

Pravoslavným arcibiskupem pražským a českých zemí se stal igumen Michal Dandár. Rozhodlo o tom shromáždění Pražské pravoslavné eparchie, které zasedalo v sobotu 22. listopadu 2014 v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze.

K volbě se sešlo 111 delegátů, kteří zastupují všechny pravoslavné obce v Čechách. Ke zvolení arcibiskupa je dle regulí české pravoslavné církve třeba dvou třetin hlasů a tato podmínka byla na sobotním shromáždění splněna.

Otec Dandár působil v posledních letech jako pravoslavný duchovní v německém Schweinfurtu. Čeští věřící ho však dobře znají z dob, kdy založil a vybudoval jednu z nejvýznamnějších pražských pravoslavných obcí při chrámu Zvěstování přesvaté Bohorodice v Praze 2, Na Slupi; tam dlouhou dobu obětavě pracoval. Otec Michal pochází z pravoslavné východoslovenské rodiny.

Pražská eparchie i celá pravoslavná církev v českých zemích tak v novém arcibiskupovi získává pevnou naději na mnohá požehnaná léta duchovního zklidnění a rozvoje.