Z programu bohoslužeb a dalších aktivit arcibiskupa Michala v březnu 2017

1. 3. 2017

Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, se modlil v době sv. liturgie předem posvěcených Darů v chrámu sv. Mikuláše v Dejvicích, Praha 6.

Večer toho dne se arcibiskup Michal na pozvání velvyslance Bulharské republiky v ČR účastnil slavnostní recepce u příležitosti státního svátku Bulharska.

2. 3. 2017

Arcibiskup Michal se zúčastnil večerní bohoslužby s čtením Kánonu sv. Ondřeje Krétského v chrámu sv. proroka Eliáše v Kladně.

3. 3. 2017

V průběhu sv. liturgie předem posvěcených Darů se arcibiskup Michal modlil v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech, Praha 3.

5. 3. 2017

Arcibiskup Michal sloužil svatou liturgii v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, Praha 2.

Odpoledne tohoto dne se vladyka Michal zúčastnil ekumenické bohoslužby v katedrálním chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

7. 3. 2017

Arcibiskup Michal se zúčastnil zasedání Komise pro implementaci Patriaršího a synodálního tomosu do Ústavy Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku v Bratislavě.

8. 3. 2017

Ve Vídni se setkali členové komise naší církve se členy komise konstantinopolského patriarchátu, kde jednali o postupu prací nad implementací Patriaršího a synodálního tomosu do naší ústavy. Tohoto společného pracovního zasedání se zúčastnil i arcibiskup Michal.

12. 3. 2017

Arcibiskup Michal sloužil svatou liturgii v monastýru sv. Václava a Ludmily v Loděnici.

14. 3. 2017

Vladyka Michal přijel se svým doprovodem a ubytoval se v monastýru Vatoped (který byl založen v roce 972) na Svaté hoře Athos v Řecku.

15. 3. 2017

Arcibiskup Michal se v době svaté liturgie předem posvěcených Darů modlil v monastýru Vatoped. Ve večerních hodinách se vladyka Michal setkal s archimandritou Jefremem, igumenem (představeným) tohoto monastýru.

16. 3. 2017

Jeho Vysokopřesvícenost Michal navštívil skit sv. Andreje, kde se nachází Akademie „AFONIADA“, na které studují 3 mladí studenti z naší pražské eparchie.

17. 3. 2017

Arcibiskup Michal navštívil monastýr Karakallu, který byl založen na konci 10. století.

V době svaté liturgie předem posvěcených Darů se v tomto monastýru vladyka Michal společně modlil s bratry monachy. Po liturgii se arcibiskup Michal setkal s mnichem – bratrem Joanikijem ze Slovenska.

Dále arcibiskup Michal navštívil hlavní město poloostrova Athos: Kariés – ústřední místo, kde se schází mnišská rada (Protaton), kde jej přijal protoepistat (předseda mnišské rady) mnich Varnava.

18. 3. 2017

Jeho Vysokopřesvícenost Michal sloužil sv. liturgii ve skitu Paterica, kde vladykovi přisluhovali naši žáci z Akademie „AFONIADA“.

Ve večerních hodinách arcibiskup Michal s doprovodem přišel do srbského monastýru Chilandar (byl založen v roce 1197), kde byl srdečně přivítán jeho igumenem archimandritou Metodějem.

19. 3. 2017

V neděli 19. března arcibiskup Michal sloužil sv. liturgii v monastýru Chilandar.

20. 3. 2017

Arcibiskup Michal navštívil ruský monastýr sv. Panteleimona, který byl založen na začátku 10. století.

I zde měl arcibiskup Michal možnost uctít mnoho ostatků svatých. Při této návštěvě byl vladyka Michal přijat igumenem tohoto kláštera, archimandritou Jevlogijem.

Arcibiskup Michal v tomto monastýru přebýval již několikrát – naposledy při své přípravě na mnišské svěcení.

21. 3. 2017

V bulharském monastýru Zograf, jehož vznik se datuje do počátku 10. století, se arcibiskup Michal se svým doprovodem setkal s igumenem tohoto kláštera archimandritou Ambrosijem.

22. 3. 2017

Arcibiskup Michal navštívil monastýr Iviron, který byl založen roku 972. Tam se s doprovodem poklonil zázračné ikoně Bohorodice.

Dále arcibiskup Michal navštívil Velikou Lávru (Megisti Lavra), která byla založena v roce 963.

V tento den arcibiskup Michal ještě navštívil rumunský skit Agiu Prodromos. Současně měl vladyka Michal možnost navštívit i samostatné kelie (cely) jednotlivých mnichů, které jsou umístěny mimo kláštery.

23. 3. 2017

Na zpáteční cestě do Soluně navštívil arcibiskup Michal ženský monastýr sv. Jana Teologa v městečku Souroti u Soluně, kde se pomodlil u hrobu starce Paisije Svatohorce.

25. 3. 2017

V sobotu 25. 3. sloužil arcibiskup Michal sv. liturgii a doxologii (moleben za řecký národ) v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2.

Tento den byl i státním svátkem Řecké republiky (Řecké království získalo nezávislost na Osmanské říši v roce 1821). U této příležitosti se svaté liturgie účastnil i velvyslanec Řecké republiky v ČR, Jeho Excelence pan Efthymios EFTHYMIADES se svými spolupracovníky.

26. 3. 2017

4. neděli velkého půstu arcibiskup Michal sloužil sv. liturgii v chrámu sv. Kateřiny v Praze 2.

27. 3. 2017

Na osobní pozvání velvyslance Řecké republiky v ČR se arcibiskup Michal účastnil slavnostní recepce u příležitosti státního svátku Řecké republiky.

29. 3. 2017

Arcibiskup Michal navštívil PCO v Krupce, kde zkontroloval ukončení stavebních a rekonstrukčních prací na chrámu sv. Václava (opravy přízemních prostor, které budou sloužit pro výuku náboženství a setkávání věřících), které se prováděly za finanční podpory Pražské pravoslavné eparchie.

30. 3. 2017

Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, se účastnil společného setkání s dalšími členy Ekumenické rady církví v ČR v ústředí Českobratrské církve evangelické (Jungmanova ul. 9, Praha 1) s generálním tajemníkem KEK (Konference evropských církví) protojerejem Heikki Huttunenem.